Tipy mechanického zabezpečení bytu či domu


Mechanické zabezpečovací prostředky jsou zpravidla první hradbou, která stojí v cestě pobudům a narušitelům soukromí. Ty základní se používají odedávna a jejich instalace je poměrně jednoduchá a nejspíš i levnější než instalace elektroniky. I když kdo ví jestli? Jedná se hlavně o zabezpečení dveří, oken, garážových vrat a dalších vstupních otvorů do objektu. Rozsah mechanických zábran samozřejmě závisí také  na tom, o jaký objekt se jedná. Dům na samotě či na konci ulice bude vyžadovat jiné prostředky než byt v pátém patře panelového domu. Vyberte si.

Bezpečnostní dveře
Základní prvek každé ochrany domu i bytu. Podle evropských norem se dveře dělí do bezpečnostních tříd 1 až 6. Pro domy a byty se doporučuje jako nejvhodnější kategorie 3 a 4. "Oproti obyčejným vstupním dveřím mají tuhou kovovou konstrukci s celoplošným plechovým krytím, ocelovou kostru a rozvorový systém.Zatímco obyčejné dveře se zamykají v jednom bodě, tyto jsou zajištěny obvykle na deseti až dvaceti místech. Ke standardu patří také kvalitní bezpečnostní zamykací vložka odolná proti odvrtání, vyhmatání obyčejnou i vibrační planžetou. Cena bezpečnostních dveřích - nových i dodatečných - se pohybuje od 15 tisíc korun výš.


Zámky
Bezpečnostní vložky zámků jsou dnes již nutností, ovšem ne všechny vložky jsou tak bezpečné, jak by zákazník předpokládal. Bezpečná vložka je taková, kterou nelze otevřít planžetou, odvrtat ani rozlomit.Variantou ochrany bezpečnostní cylindrické vložky je také její usazení zámku do kování z kvalitního a pevného materiálu, který zabrání nasunutí páky zvnějšku dveří. Každá překážka navíc zloděje zdrží nebo dokonce odradí. Proto rozhodně nešetřete na kvalitní vložce zámku a pokud nechcete ihned investovat do bezpečnostních dveří, pořiďte si alespoň zámek přídavný.

Zárubně
Kvalitní bezpečnostní dveře by měly být zasazeny do bezpečnostních zárubní. Pokud jsou zárubně vylity betonem a speciální zámek zasunuje tyče do zárubní i podlahy na několika místech, zloděj má velmi znesnadněnou práci. Dalším slabým místem dveří jsou závěsy neboli panty. Pokud mají dveře v zámku přílišnou vůli a mezi horní zárubní a dveřmi je dostatek místa, lze dveře jednoduše nadzvednout a ty z pantů vypadnou.

Okna
Zabezpečení oken nemusíte v patrovém domě příliš řešit. V rodinném domě jsou naopak okna, balkóny a terasy snadnou přístupovou cestou. Nejúčinnější a bohužel také nejméně estetické řešení jsou mříže. Bezpečnostní fólie, která se nalepí na okno, není vidět. Zloděj sklo může rozbít, ale nemůže skrz něj projít do domu. Významným bezpečnostním prvkem jsou také venkovní rolety, které před odchodem z domu nebo po setmění stáhnete .


Pevné mříže
Patří k nejlevnějším způsobům, jak ochránit okna a další skleněné plochy. Metr čtvereční přijde na dva tisíce a více korun. Vyrábějí se i různé ozdobné typy, aby si člověk doma nepřipadal jako ve vězení. Pozor ale - a to u všech druhů mříží - na jejich správnou instalaci. Měly by být ukotvené zevnitř. Pokud budou mříže přišroubované zvenku, jako by neexistovaly. Zloděj si několikrát dům obhlédne a donese si potřebné nástroje k jejich odstranění.

Nůžkové mříže
Jejich pohyb připomíná rozevírání a zavírání nůžek. Pokud je rodina doma, mříže se shrnou ke straně oken a nijak nebrání ve výhledu. Při odchodu se zatáhnou a zamknou. Často se využívají k ochraně lodžií. Ale pozor - svůj byt sice ochráníte, ale mříž může posloužit jako žebřík, po kterém se zloděj vyšplhá o patro výš. Metr čtvereční přijde zhruba na 4000 korun.

Rolovací mříže
Využívají se většinou k zabezpečení komerčních objektů. Oproti ostatním typům mříží jsou dražší, metr čtvereční stojí přibližně 5000 korun.

Bezpečnostní fólie
Jde o laminovaný polyesterový film o tloušťce 0,3 milimetru, který se lepí na vnější sklo z vnitřní strany. Pokud zloděj okno rozbije, střepy zůstanou nalepené na fólii, kterou už není snadné prorazit. Odolá úderům kamene, sekyře a dalším nástrojům, které zloději používají. Fólie není na okně vidět a ani nezmenšuje množství světla přicházejícího do bytu, navíc chrání proti UV-A a UV-B záření. Cena včetně instalace se pohybuje kolem tisícikoruny za metr čtvereční.

Předokenní rolety
Vyrábějí se z plastu a hliníku. Jako zabezpečení slouží pouze ty hliníkové, které mají lamely navíc ještě vyplněné polyuretanem. Zloděj je tak neprokopne ani neprorazí. Navíc veškeré ovládací prvky (je jedno, zda zvolíte ovládání mechanické nebo na elektromotor) jsou ukryté zevnitř. Předokenní rolety se vyrábějí v mnoha barevných provedeních včetně imitace dřeva. Jsou také výbornou ochranou před sluncem a v zimě brání úniku tepla z domu. Metr čtvereční stojí zhruba 2500 až 3500 korun.